Wpisy archiwalne w miesiącu

Maj, 2023

Dystans całkowity:624.97 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:31:07
Średnia prędkość:20.08 km/h
Maksymalna prędkość:47.49 km/h
Liczba aktywności:5
Średnio na aktywność:124.99 km i 6h 13m
Więcej statystyk
Dystans125.96 km Czas06:58 Vśrednia18.08 km/h VMAX39.38 km/h
Ślady Księstwa Pomorskiego: Maszewo i kościoły w okolicznych wioskach

Maszewo

Dzisiejszą wycieczkę rozpocząłem w Maszewie. To stare, pomorskie miasto, ale zawsze leżało z boku wielkich wydarzeń. Maszewo prawa miejskie otrzymało dwukrotnie. Najpierw w 1278 roku na prawie magdeburskim, a nieco później, w 1286 roku na prawie lubeckim, dzięki czemu znacznie zwiększyły się jego przywileje. W tym drugim akcie lokacyjnym zobowiązano mieszczan do budowy murów obronnych. Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia prac, ale wiadomo, że w połowie XIV wieku miasto było już otoczone murami. Poza miastem, na wzgórzu między jeziorami, stał nawet zamek. Przez cały okres istnienia Księstwa Pomorskiego, Maszewo było spokojnym miastem, które omijały klęski i wojny. Ten sielankowy okres zakończył się w połowie XVII wieku, razem z wybuchem wojny trzydziestoletniej. Miasto raz za razem nawiedzały pożary i epidemie. Liczba ludności spadła do zaledwie kilkudziesięciu osób. Smutny koniec miasta, który zbiegł się w czasie ze smutnym końcem Księstwa Pomorskiego.

Przejęte przez margrabiów brandenburskich miasto podnosiło się z ruin bardzo powoli. Praktycznie do końca XVIII wieku nie działo się w mieście nic. W latach 1784 - 1786 splantowano fosę i zewnętrzne obwałowania, a w 1866 roku rozebrano bramy miejskie. Same mury ocalały, ale w wielu miejscach obniżono ich wysokość i przebito nowe przejazdy. Od połowy XIX wieku Maszewo wreszcie zaczęło odżywać. Zwiększyła się ilość mieszkańców, nastąpiła rozbudowa przedmieść, a do miasta dociągnięto kolej.

Dziś Maszewo może poszczycić się niemal pełnym pierścieniem średniowiecznych murów obronnych. Zachowała się tez jedna baszta, która kiedyś wzmacniała bramę Nowogardzką. W centrum stoi okazały kościół z 1360 roku. Po zamku nie został już żaden ślad. Opuszczono go w  1569 roku i od tamtej pory powoli popadał w ruinę. Podobno jeszcze do lat 70. XX wieku można było znaleźć resztki murów, ale dziś nie ma już na to szans. Jest za to sporo zabytkowych kamienic z XIX i początku XX wieku.


Mury obronne Maszewa i widoczna w głębi baszta Francuska


Dawny rynek w Maszewie. Po lewej ryglowy dom z początku XIX wieku, po prawej ratusz z 1920 roku.


Kościół w Maszewie zbudowany 1360 r. Obecna wieża powstała w latach dwudziestych XIX wieku, ponieważ poprzednia spaliła się od uderzenia pioruna.

I to by było na tyle, jeśli idzie o Maszewo. Wokół miasta jest jeszcze sporo wsi, których rodowód pamięta czasy pomorskie. Pozostały w nich kościoły budowane w tamtym czasie. Pojeździłem więc po okolicy i odwiedziłem niektóre z nich:

Tarnówko

Kościół pochodził z XV wieku. W latach 50. XX wieku został wyburzony. Ocalała tylko kamienno-ceglana wieża.

Przemocze

Kościół wzniesiony w XV wieku, przebudowany w XIX wieku.

Poczermin

Kościół został zbudowany w ostatniej ćwierci XV wieku. Na początku XVI stulecia powiększono go o wieżę, a cały korpus otynkowano. W 1850 roku wybudowany został nowy drewniany hełm wieży, w tymże stuleciu przebito też okrągłe okna. W 1912 roku wieżę odnowiono, w 1940 roku wymalowano wnętrze, a w 1945 roku dokonano ponownej konsekracji.

Smogolice

Kościół wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku z kamienia polnego i cegły. W 1873 roku przemurowano otwory okienne, znacznie je zwężając. Pod koniec XIX wieku dobudowano ceglaną wieżę na planie kwadratu i przykryto ją smukłym hełmem.

Małkocin

Kościół zniesiony pod koniec XV wieku z kamienia polnego i cegły. Po pożarze w 1598 roku kościół przez ponad 250 lat był w ruinie. Odbudowano go dopiero w 1854 roku. W takiej formie zachował się do dziś.

Kicko

Kościół wzniesiony pod koniec XV wieku i przebudowany w XIX wieku.

Gogolewo

Kościół z drugiej połowy XV wieku. Zniszczony podczas wojny 30-letniej w 1643 roku i odbudowany dopiero w 1827 roku.

Marianowo

Część zabudowań dawnego domu zakonnego cysterek w Marianowie. Ceglany, gotycki kościół z drugiej połowy XIII wieku z dobudowaną w 1892 wieżą, na której znajdują się dzwony z 1825 i 1890 roku. W murach kościoła zachowały się dwa skromne portale, z których południowy przeznaczony był dla zakonnic, a północny dla pozostałych wiernych.

Długie

Kościół gotycki, z kamienia, wzniesiony w XIV w. W końcu XIX w. kościół przeszedł gruntowny remont i rozbudowę. Dobudowano wówczas trójbocznie zamknięte prezbiterium i dwie zakrystie oraz wieżę.

Do końca II wojny światowej kościół w Długiem był świątynią protestancką. Gdy przybyli tutaj po wojnie w 1945 roku pierwsi Polacy, kościół zajęty był przez Rosjan i służył im jako sala rozrywkowa, a prezbiterium było miejscem dla orkiestry. Pod koniec 1945 roku Rosjanie podpalili kościół. Na szczęście udało się pożar ugasić. Spaleniu uległy organy i żyrandole. Kiedy ostatecznie Rosjanie opuścili wioskę, a było to wiosną 1946 roku, ludność która tutaj przybyła uporządkowała kościół i przystąpiła do odprawiania nabożeństw w obrządku rzymskokatolickim.

Kania

Kościół został wzniesiony w XV wieku z kamienia polnego i cegły. Otwory okienne zostały przebudowane w XIX wieku. Od zachodu przylega do korpusu drewniana, szkieletowa, oszalowana dzwonnica o spiczastym hełmie. Powstała w XIX wieku.

Nastazin

Późnogotycki kościół w Nastazinie datowany jest na XVI w. W ciągu wieków pozostawał pod patronatem rodziny von Wedel, a w XIX w. gminy wiejskiej. W 1864 roku przeprowadzono remont wieży. Po 1945 roku świątynia nie była użytkowana, ulegała stopniowej ruinie i ostatecznie w l. 50. XX w. korpus kościoła rozebrano, pozostawiając tylko wieżę. W latach 1995-1997 świątynię zrekonstruowano.
Dystans103.49 km Czas04:58 Vśrednia20.84 km/h VMAX47.49 km/h
Temp.20.0 °C SprzętStevens Gavere
Nad Miedwie

Na ścieżce wzdłuż jeziora Dąbie.


Droga Poczermin - Rogowo.


Most nad Iną na nieczynnej wąskotorowej linii kolejowej ze Stargardu do Ińska.


A nad Miedwiem straszny tłok. Przejechać się nie da, trzeba rower prowadzić. No kto by pomyślał, że w ciepłą niedzielę tyle ludzi tu przywieje? ;)


Jezioro Miedwie.


Dystans281.54 km Czas12:54 Vśrednia21.82 km/h VMAX44.13 km/h
SprzętStevens Gavere Uczestnicy
Szczecin - Resko - Barlinek - Stargard



Dystans85.86 km Czas04:07 Vśrednia20.86 km/h VMAX43.73 km/h
SprzętStevens Gavere Uczestnicy
Dookoła Puszczy Bukowej


Dystans28.12 km Czas02:10 Vśrednia12.98 km/h
SprzętGiant X-1500
Moczyły